حقیقت بر خلاف واقعیت امری است که لزوما با برهان‌های علمی قابل اثبات نیست. در بسیاری موارد حقیقت به نوع نگرش افراد نیز بستگی دارد. بطور مثال واقعیت و حقیقت واقعه کربلا را میتوان به این دو صورت بیان کرد.

واقعیت: حسین و یارانش به سمت کوفه حرکت کردند، لشکریان یزید در محلی به نام کربلا بر آنها حمله کردند، و حسین کشته شد. و یزید پیروز این جنگ بود.

حقیقت به عقیده یه راوی از این واقعیت میتواند این باشد.

در واقعه کربلا امام حسین و یاران با وفایش برای نجات دین اسلام تصمیم به هجرت به کوفه گرفتند. اما لشکریان یزید ملعون به آنان حمله کردند و در این واقعه امام حسین به شهادت رسید. و امام حسین توانست با نثار خون خود اسلام را زنده نگاه دارد و به حق او پیروز این میدان بود.

همانطور که می‌بینید برای اثبات واقعیت این موضوع میتوان برهان‌هایی از جمله کتب تاریخ آورد. اما در مورد حقیقت نمیتوان این کار را کرد. این به این معنی نیست که حقیقت چون همیشه اثبات پذیر نیست دارای درصد صحت کمی است زیرا امکان صحت آن همیشه وجود دارد.

اگر در ریشه‌ی واژگان حقیقت و واقعیت دقیق شویم، تفاوت‌هایی را مشاهده می‌کنیم. ریشه‌ی کلمه‌ی حقیقت، "حق" به معنای راستی و درستی است و ریشه‌ی کلمه‌ی واقعیت، "وَقَعَ" به معنای رویدادن و یا اتفاق افتادن است. حقیقت، اشاره به ماهیت راست و درست دارد و واقعیت اشاره به امور عینی و یا اموری که اتفاق می‌افتند.

البته این نگاه، شاید برخورد ساده‌نگرانه‌ای به مفهوم حقیقت باشد. متفکران و فلاسفه‌ی گوناگونی، در طی فعالیت و تلاش فکری و فلسفی‌شان به تبیین مفاهیم حقیقت و واقعیت پرداخته‌اند.

یا به عبارتی دیگر:

حقیقت یا همان Actuality به این معنی است که موضوع و موردی میبایست وجود داشته باشد یا بهتر است بگویم وجود داشتنش صحیح است. موردی که هست این است که الزاما" حقیقت وجود ندارد و عینیت نمیابد.

واقعیت یا همان Reality به این معنی است که موضوعی و موردی که وجود دارد ، بودن و عینیت واقعیت الزامی است و اگر وجود نداشته باشد دیگر واقعیت نیست.

در بسیاری از موارد یا بهتر است بگویم امیدوارم که در اکثر مواقع واقعیت با حقیقت توام میشود. به همین علت در سخنان روزمره ما ، از یاد میبریم که ما بین این دو بسیار تفاوت است.یکی از دلایل تفاوت اساسی این دو موضوع در این است که واقعیت میتواند غلط نادرست و اشتباه باشد، اما حقیقت موردی درست است. حقیقت نمیتواند نادرست باشد. نباید دچار این اشتباه بشویم که حقیقت در رابطه با موضوعی نادرست ،خود نادرست است.خیر در آنجا حقیقت خود گزاره ای درست است که به توصیف یک موضوع نادرست میپردازد.

واقعیت میتواند زشت ، ضد ارزش و کاملا" غلط باشد. واقعیت هرآن چیزی است که وجود دارد خواه بر حق خواه ضد آن. حقیقت امری است ارزشی ولی واقعیت میتواند امری کاملا" ضد ارزشی باشد. عمل کردن به حقایق کاریست پربها ولی یک سری از اعمال واقعی اموری نکوهیده هستند.

اگر بخواهم مثال بزنم وفاداری امریست که در زیر مجموعه حقایق میگنجد. عمل کردن به آن یک ارزش است و عدم انجام دادنش یک ضد ارزش. ولیکن بی وفایی (اگر اتفاق بیافتد) امری واقعی محسوب میشود و یک ضد ارزش است و عدم انجامش یک ارزش محسوب میگردد.

به عبارتی ساده تر:
« حقيقت اون چيزي هست که حق هست و بايد باشه. اما واقعيت اون چيزي هست که واقع ميشه ولو حق نباشه »

حقيقت اينه که مرگ هست،قيامت هست.

حقيقت اينه که پيامبر (صلوات الله عليه و آله) روز غدير حضرت علي (عليه السلام) رو بعنوان ولي بعد از خود معرفي کردن و واقعيت ... .


حقيقت اينه که امام حسين(عليه السلام) پيروز شد و واقيعت .... .

 تاريخ : شنبه ۶ تیر۱۳۸۸ | | نویسنده : رســول...R |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.